Lekko wilgotne i puszyste bezglutenowe ciasto marchewkowo – dyniowe. Wiem, jak ciężko jest uzyskać taki efekt przy użyciu mąk bezglutenowych. Wiem, bo sama nie raz wyciągałam z piekarnika oklapłe gumowe „coś” przypominające ciasto tylko kształtem. Odkryłam, że przy bezglutenowych wypiekach ważna jest temperatura i czas pieczenia. Takie wypieki bezglutenowe należy piec w niższych temperaturach i krócej w porównaniu z wypiekami z mąk zawierających gluten.
Wciąż zbieram się na odwagę, aby w końcu stworzyć własne mieszanki mąk bezglutenowych, myślę że już niedługo mi się to uda. Lubię eksperymentować w kuchni i tworzyć coś własnego, więc jestem na dobrej drodze;). Z dietą bezglutenową już jakiś czas próbowałam się oswoić, z różnych przyczyn, ale jakoś nie do końca potrafiłam się z nią „dogadać”. Może po prostu potrzebowałam więcej czasu, wiedzy, a może po prostu musiałam dorosnąć do tego, hmmm.. kto wie. Jak na razie jesteśmy na etapie poznawania się nawzajem i chyba idzie to w dobrym kierunku:). Wracając do ciasta… wypróbujcie bo warto!
CIASTO: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Do miski wlać olej, wsypać cukier, wymieszać łopatką. Wbić jajka i ubijać mikserem przez około 3 - 5 minut, aż masa podwoi swoją objętość. W osobnej misce wymieszać przesiane pozostałe suche składniki. Wsypywać partiami suche składniki do mokrych, w między czasie wlać mleko oraz dodać puree z dyni. Wymieszać wszystko delikatnie łopatką na jednolitą masę, uważać aby nie pozostały grudki. Na koniec dorzucić startą marchewkę i ewentualnie dodać ekstrakt z wanilii. Blachę o wymiarach 32x22cm wyłożyć papierem do pieczenia. Przelać masę, wyrównać. Wstawić do nagrzanego piekarnika do temperatury 160 stopni. Piec przez 35 - 40 minut. MASA: Możecie podwoić ilość składników, jeśli lubicie grubszą warstwę kremu. Odlać 100ml mleka, wsypać do niego mąkę ryżową, wymieszać. Resztę mleka zagotować. Do gotującego się mleka wlać rozrobioną mąkę i mieszać, aż masa zacznie gęstnieć. Przygotowany "budyń" przestudzić. Margarynę lub masło utrzeć mikserem z syropem klonowym. Następnie dodawać stopniowo "budyń", miksować aż wszystko połączy się i powstanie gładki krem. Przestudzone ciasto przekroić na pół i jeszcze raz na pół ( Blaszka jest prostokątna, po przekrojeniu powstaną dwa kwadraty, które należy przekroić w poprzek na dwa blaty ), powstaną cztery "równe" blaty. Przekrojone blaty smarować kremem i układać jeden na drugim. Wierzch ciasta posypać pokrojonymi orzechami włoskimi. Ciasto schłodzić w lodówce. * Użyłam gotowej mieszanki mąk bezglutenowych. W skład mojej mieszanki wchodziły następujące mąki: mąka ryżowa, mąka ziemniaczana, mąka z tapioki, mąka kukurydziana i mąka z gryki.
** Można użyć gotowego puree z dyni, albo przygotować je samemu. W tym celu można ugotować lub upiec dynie, a następnie zmiksować ją za pomocą blendera ( najlepiej kielichowego ) na gładkie pure.
Można użyć okrągłej blaszki, wyjdzie nam wtedy piękny tort marchewkowo - dyniowy :).Bezglutenowe ciasto marchewkowo - dyniowe
Wydrukuj Przepis
Składniki
Przygotowanie
Porady
2 komentarze
Karolina
31 stycznia, 2018 at 06:53Mam w domu wszystkie mąki ale nie wiem w jakich proporcjach ich użyć 🙁 wygląda pysznie..
Iwona
31 stycznia, 2018 at 17:56Przepraszam, że tak późno odpisuję… Już spieszę z pomocą. Myślę, że może Pani spróbować użyć 1 szklanki mąki ryżowej, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej lub mąki z tapioki (zamiennie) i 1/2 szklanki mąki gryczanej. Wyjdą razem 2 szklanki, czyli tyle ile w przepisie. Wymieszać wszystkie mąki razem. Powinno wyjść.