Dzisiaj polecam Wam typowy jesienno – zimowy przepis, a będzie to bezglutenowa tarta dyniowo – orzechowa. Jako, że wciąż mamy sezon na dynię, więc namawiam Was, korzystajmy z niej póki jeszcze możemy. Dynia posiada niezwykle dużo wartości odżywczych, jest niskokaloryczna, zawiera karoten, który nadaje jej pomarańczowy kolor, ale też korzystnie wpływa na koloryt naszej skóry. Jest też uniwersalna w kuchni, gdyż można z niej przygotowywać dania na słono, jak i na słodko.
Do mojej tarty użyłam dyni odmiany hokkaido, o intensywnie pomarańczowym miąższu, który to wpłynął na piękny kolor masy dyniowej. Dzięki dodatkowi masła orzechowego, tarta nabrała cudownego smaku, coś pomiędzy karmelem a toffi. Wypróbujcie koniecznie, bo warto.
Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni. SPÓD: Płatki owsiane zmielić w młynku lub małym blenderze (jeśli używamy mąki owsianej, omijamy ten etap). Do miski wsypać zmielone płatki, cukier, siemię lniane, sól i wymieszać. W rondelku rozpuścić masło lub olej kokosowy razem z masłem orzechowym, mieszać aż się połączą ze sobą. Lekko przestudzone przelać do suchych składników. Dokładnie wszystko wymieszać za pomocą łopatki lub rąk (można też użyć do tego malaksera), aż będzie przypominać nam kruszonkę. Jeśli spód będzie zbyt suchy i nie będzie chciał się lepić i formować, dodać odrobinę wody. Przełożyć nasz spód do formy, dokładnie i równomiernie wylepić formę oraz boki, podociskać. Wstawić do piekarnika i piec 10 minut. MASA: Wszystkie składniki na masę wrzucić do blendera kielichowego lub malaksera i zmiksować na aksamitny krem. Przelać masę na podpieczony spód, wyrównać i ponownie wstawić do piekarnika. Piec 30-35 minut. Przestudzoną tartę wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Przechowywać w lodówce. *Danie może być spożywane przez osoby na diecie bezglutenowej, gdyż płatki owsiane nie zawierają glutenu. Mogą być nim jednak zanieczyszczone, dlatego osobom z celiakią zalecałabym użyć certyfikowanych płatków bezglutenowych. **Aby zrobić puree z dyni, wystarczy przekroić dynię na pół lub ćwiartki i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180-190 stopni. Piec przez około godzinę lub do momentu, aż dynia zrobi się miękka. Za pomocą łyżki usunąć pestki, następnie wydłubać miąższ i przełożyć do blendera (można również użyć blendera ręcznego), zmiksować całość na gładkie puree.Bezglutenowa tarta dyniowo-orzechowa
Wydrukuj Przepis
Składniki
Przygotowanie
Porady
2 komentarze
Ewelina
29 października, 2023 at 19:58Naprawdę smaczna tarta, zaskakująco
Iwona
30 października, 2023 at 19:26Dziękuję 🙂 Bardzo miło mi to słyszeć. Pozdrawiam, Iwona