Bez glutenu/ Boże Narodzenie/ Ciasta/ Święta/ Wielkanoc

Czekoladowo-dyniowe ciasto biszkoptowe i bezglutenowe z kokosowym kremem

Czekoladowo-dyniowe ciasto bezglutenowe z kokosowym kremem

Po długiej przerwie na blogu wracam do Was z wyjątkowym przepisem na przepyszne czekoladowo-dyniowe ciasto biszkoptowe i bezglutenowe z kokosowym kremem. Biszkopt ma bardzo delikatną strukturę, wręcz lekką jak piórko. Ciasto długo utrzymuje świeżość, a po nałożeniu kremu staje się bardziej zwarte, szczególnie gdy poleży w lodówce kilka godzin. Prezentuje się wspaniale, a smakuje jeszcze lepiej.

Czekoladowo-dyniowe ciasto biszkoptowe i bezglutenowe z kokosowym kremem

Krem na bazie mleka kokosowego jest z dodatkiem jogurtu, wydaję mi się że dzięki temu stał się bardziej delikatny w smaku, ale i w strukturze. Gdy jeszcze poleży trochę w lodówce robi się gęstszy i świetnie łączy się i komponuje z biszkoptem. Koniecznie wybierzcie puszkę z mlekiem kokosowym o jak najwyższej zawartości masy kokosowej, polecałabym 80-90%. Mamy wtedy większą pewność, iż otrzymamy sporą ilość stałej masy po schłodzeniu, która lepiej nam się ubije. Dodatek jogurtu lekko „odchudzi” krem, ale też nada lepszej konsystencji.

Czekoladowo-dyniowe ciasto biszkoptowe i bezglutenowe z kokosowym kremem

Dzięki dodatkowi puree z dyni ciasto jest odpowiednio wilgotne w środku i utrzymuje dłużej swoją świeżość, za to w ogóle nie jest wyczuwalne w smaku. Polecam Wam, wypróbujcie koniecznie!

Czekoladowo-dyniowe ciasto biszkoptowe i bezglutenowe z kokosowym kremem

Czekoladowo-dyniowe ciasto biszkoptowe i bezglutenowe z kokosowym kremem

Wydrukuj Przepis
Porcje: 8-10 Czas Przygotowania: około 20-30 minut + pieczenie + chłodzenie

Składniki

  • CIASTO:
  • 4 jajka, w temperaturze pokojowej
  • 80-120g cukru trzcinowego nierafinowanego (w zależności od preferencji, czy ciasto ma być mniej czy bardziej słodkie)
  • 80g mąki owsianej lub zmielonych płatków owsianych*
  • 20g ciemnego kakao
  • szczypta soli
  • 200g puree z dyni**
  • KREM:
  • 1 puszka mleka kokosowego, pełnotłustego*** o zawartości ekstraktu z kokosa co najmniej 80% lub więcej, pozostawionej w lodówce na 12-14h
  • 3-4 łyżki syropu klonowego lub innego ulubionego słodzidła
  • 2-3 łyżki jogurtu kokosowego lub zwykłego jogurtu typu greckiego
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, pasty waniliowej lub domowego cukru z wanilią

Przygotowanie

1

Piekarnik nagrzać do temperatury 170 stopni.

2

Okrągłą blaszkę o średnicy 20cm lub 23cm wysmarować olejem/masłem, dno wyłożyć papierem do pieczenia.

3

Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej, to ważne!

4

CIASTO: Do misy miksera wbić jaja, dodać cukier. Ubijać całość na bardzo puszystą i sztywną pianę, aż masa podwoi a nawet potroi swoją objętość, zajmuje to około 10-15 minut. Zmniejszyć obroty miksera do minimum, dodawać stopniowo, po jednej łyżce puree z dyni. Wyłączyć mikser. Mąkę połączyć z kakao oraz solą, wymieszać. Dodawać partiami suche składniki do masy, za każdym razem mieszać bardzo delikatnie za pomocą łyżki silikonowej lub drewnianej. Ważne, aby to robić delikatnie, aby nie stracić napowietrzenia ciasta. Przelać ciasto do blaszki. Wstawić do piekarnika. Piec 20-25 minut. Po upieczeniu, ciasto zostawić w formię do całkowitego wystygnięcia, można postawić na kratkę.

5

KREM: Po wyciągnięciu z lodówki puszki z mlekiem kokosowym należy oddzielić część stałą od płynnej. Część stałą przełożyć do misy miksera, płynną możemy wykorzystać np.: do owsianki, koktajli. Ubijać do momentu, aż powstanie nam masa przypominająca konsystencją bitą śmietanę. Dodać syrop klonowy oraz jogurt i ponownie ubijać krótko, do momentu połączenia się składników. Przełożyć krem do lodówki.

6

Po całkowitym przestygnięciu ciasta, wyjąć delikatnie z formy, odkleić papier i przełożyć na talerz/paterę. Udekorować ciasto kremem kokosowym oraz świeżymi owocami i czekoladą. Przechowywać w lodówce.

Porady

* Danie może być spożywane przez osoby na diecie bezglutenowej, gdyż płatki owsiane nie zawierają glutenu. Mogą być nim jednak zanieczyszczone, dlatego osobom z celiakią zalecałabym użyć certyfikowanych płatków bezglutenowych.
** Aby zrobić puree z dyni, wystarczy przekroić dynię na pół lub ćwiartki i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180-190 stopni. Piec przez około godzinę lub do momentu, aż dynia zrobi się miękka. Za pomocą łyżki usunąć pestki, następnie wydłubać miąższ i przełożyć do blendera (można również użyć blendera ręcznego), zmiksować całość na gładkie puree.
*** Starajcie się wybierać mleko kokosowe bez szkodliwych i zbędnych dodatków. Polecam do tego przepisu użyć mleka kokosowego o jak najwyższej zawartości ekstraktu z kokosa, co najmniej 80-90%.

Czekoladowo-dyniowe ciasto biszkoptowe i bezglutenowe z kokosowym kremem

Brak Komentarzy

Napisz komentarz