Bez glutenu/ Boże Narodzenie/ Kolacja/ Lunch/ Śniadanie/ Święta/ Wegańskie/ Wegetariańskie/ Wielkanoc

Prosty chleb bezglutenowy z siemieniem lnianym

prosty chleb bezglutenowy z siemieniem lnianym

Mój ulubiony i bardzo prosty chleb bezglutenowy z siemieniem lnianym, wypracowany do perfekcji. Piekę go dość często i z całego serca mogę Wam go polecić, gdyż za każdym razem się udaje. Sekretem jest ciasto, które należy dość długo wyrabiać, tak mniej więcej 10 minut, najlepiej za pomocą miksera i końcówki przeznaczonej do ciasta drożdżowego, tzw. haka.

Do ciasta użyłam mąki ryżowej, gryczanej i mąki ziemniaczanej oraz tapioki. Jeśli nie macie tapioki, zamiennie użyjcie takiej samej ilości mąki lub skrobi ziemniaczanej. Na pułkach sklepowych dość trudno jest znaleźć dobry jakościowo i smakowo chleb bezglutenowy. Polecam samemu przygotować takie pieczywo, robi się je szybko, a smakuje o niebo lepiej niż te kupne.

Prosty chleb bezglutenowy z siemieniem lnianym

Wydrukuj Przepis
Czas Przygotowania: 1h 40 minut

Składniki

  • 2 szklanki mąki ryżowej
  • 1 szklanka mąki gryczanej
  • 2/3 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1/2 szklanki mąki z tapioki (lub zamiennie mąkę ziemniaczaną)
  • około 350 - 400ml ciepłej wody
  • 3 łyżki zmielonego siemienia lnianego + 200ml wrzątku
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżeczki suchych drożdży
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 - 1 i 1/2 łyżeczki soli

Przygotowanie

1

Siemię lniane zalać wrzątkiem, wymieszać dobrze, tak aby nie było grudek. Najlepiej użyć do tego blendera ręcznego. Kiedy wrzątek trochę przestygnie, wlać olej i ponownie dobrze wymieszać.

2

Mąki, cukier oraz drożdże wymieszać w jednym pojemniku.

3

Do miski miksera wlać siemię lniane, wsypać składniki sypkie, dodać sól. Wyrabiać ciasto jednocześnie wlewając stopniowo wodę, aż masa będzie miała konsystencję gęstej śmietany, nie może być zbyt rzadka, ani też zbyt gęsta.

4

Należy dobrze wyrobić ciasto, około 10 minut, używając do tego końcówki do ciasta drożdżowego (tzw. hak).

5

Ciasto przełożyć do wysmarowanej i posypanej mąką foremki, wyrównać. Zostawić do wyrośnięcia na około 30 - 40 minut.* Uważać, aby ciasto nie urosło zbyt mocno, bo może "wypłynąć" z foremki podczas pieczenie. Najlepiej jest uzupełnić foremkę do 2/3 jej wysokości.

6

Piekarnik nagrzać do temperatury 160 - 170 stopni.

7

Piec przez około 35 - 40 minut.

8

Chleb bezglutenowy studzić na kratce, najlepiej odwrócony do góry dnem, aby odparował.

Porady

* Można przykryć foremkę z chlebem folią, ręcznikiem lub włożyć do nagrzanego piekarnika do temperatury 50 - 60 stopni. Po włożeniu foremki z chlebem, piekarnik wyłączyć, zostawić do wyrośnięcia.

7 komentarzy

  • Odpowiedz
    Adam
    26 marca, 2020 at 17:25

    Jakiej wielkości foremki należy użyć?

    • Odpowiedz
      Iwona
      26 marca, 2020 at 17:44

      Jeśli użyjemy keksówki o wymiarach 12x26cm to myślę, że będą potrzebne 2 takie foremki. Jeżeli posiada Pan większą foremkę to powinna wystarczyć jedna. Pozdrawiam, Iwona

  • Odpowiedz
    Kasia
    5 maja, 2020 at 14:32

    Bardzo dużo ciasta po wyrośnięciu wypłynęło mi z foremki 🙁 chleb u gory cały popękany. Nie próbowałam jeszcze, bo jest gorocy,ale mam wrażenie, ze jest on „mokry”. Czy to normlane? Czy suche drożdże mogę zastąpić mokrymi?

    • Odpowiedz
      Iwona
      5 maja, 2020 at 23:04

      Przykro mi, że tak się stało 🙁 Ciasto to ma tendencje do „wypływania” z foremki, ale nigdy mi tak mocno chleb nie popękał ani nie wyszedł mokry. Nie wiem co mogło pójść nie tak w Pani przypadku. Może ciasto było zbyt rzadkie? Można spróbować użyć drożdży świeżych zamiast suchych. Polecam wtedy użyć około 25g świeżych drożdży i zrobić z nimi rozczyn, czyli do ciepłej/letniej wody (użyć tyle wody ile jest podana w przepisie, lepiej mniej na początek, czyli 350ml) dodać pokruszone świeże drożdże oraz cukier (2 łyżeczki, tyle ile jest podane w przepisie) i wymieszać to razem, pozostawić na około 15-20 minut, aż drożdże zaczną pracować i lekko wyrosną. Taki rozczyn przelać do misy miksera, dodać suche składniki i postępować dalej według przepisu. Pozdrawiam, Iwona

  • Odpowiedz
    Kasia
    6 maja, 2020 at 08:59

    Bardzo dziękuje za informacje 🙂 tak zrobię z tymi drożdżami – nigdy nie robiłam zaczynu :). Chlebek popekal z gory, ale jest bardzo smaczny 🙂

  • Odpowiedz
    Kasia
    6 maja, 2020 at 10:04

    Jeszcze chciałam spytac – jeśli ciasto wypłynie z foremki to należy je później znowu wygładzić ?

    • Odpowiedz
      Iwona
      6 maja, 2020 at 10:59

      Witam, można lekko, bardzo delikatnie spróbować ciasto wygładzić za pomocą łyżki (tą wypukłą częścią, spodem łyżki) namoczoną w wodzie. Ale trzeba uważać, aby ciasto nie opadło. Powodzenia 🙂 Iwona

    Napisz komentarz