Bez glutenu/ Ciasta/ Święta/ Wielkanoc

Bezglutenowy tort wielkanocny z czekoladowym gniazdkiem

Bezglutenowy tort wielkanocny z czekoladowym gniazdkiem

Bezglutenowy tort wielkanocny z czekoladowym gniazdkiem, ozdobiony czekoladowymi jajeczkami oraz świeżymi owocami. Biszkopty, które wykorzystałam do tortu są z dodatkiem mielonych migdałów, co sprawiło że wyszły bardzo mięciutkie. Zamiast ciężkiego i słodkiego kremu, użyłam tutaj kremu z kaszy jaglanej i orzechów nerkowca. Dzięki temu, nieco „odchudziłam” cały tort, który również nie wyszedł za słodki. Jeśli ktoś woli bardziej słodkie wypieki, niech doda więcej cukru, ja wolę nieco lżejsze i mniej słodkie.

Tort wielkanocny prezentuje się naprawdę dobrze, smakuje jeszcze lepiej, a gniazdko czekoladowe dodaje mu „bajkowego” klimatu ;). Przygotowanie go nie jest wcale takie trudne i pracochłonne jak się wydaje. Zachęcam Was do jego wykonania, bo warto!

Bezglutenowy tort wielkanocny z czekoladowym gniazdkiem

Bezglutenowy tort wielkanocny z czekoladowym gniazdkiem

Wydrukuj Przepis
Porcje: 10-12 Czas Przygotowania: około 1 - 1i1/2h + schładzanie

Składniki

  • CIASTO:
  • 200g mielonych migdałów
  • 6 jajek, w temperaturze pokojowej
  • 80 - 120g cukru pudru lub innego drobnego cukru (w zależności od preferencji, czy ciasto ma być mniej czy bardziej słodkie)
  • KREM:
  • 100g orzechów nerkowca, zalanych wrzątkiem i pozostawionych na co najmniej 30 minut
  • 1 szklanka suchej kaszy jaglanej + 2 szklanki wody + szczypta soli
  • 3 - 5 łyżek nierafinowanego cukru trzcinowego lub innego słodzidła (w zależności od preferencji, czy ciasto ma być mniej czy bardziej słodkie)
  • 300 - 350 ml dowolnego mleka roślinnego
  • 1 banan (opcjonalnie)
  • 1 łyżeczka cukru z wanilią lub pasty waniliowej lub ekstraktu z wanilii
  • CZEKOLADOWE GNIAZDKO:
  • 50g ciemnej czekolady
  • olej słonecznikowy lub rzepakowy
  • do podania: czekoladowe jajeczka, owoce np: maliny, jagody

Przygotowanie

1

CZEKOLADOWE GNIAZDKO: Najpierw przygotować nasze gniazdko. Czekoladę rozpuścić, odstawić do lekkiego przestygnięcia. Małą miseczkę odwrócić do góry dnem, wyłożyć wierzch miseczki folią spożywczą (samoprzylepną). Następnie posmarować folię olejem, najlepiej za pomocą pędzla. Wylewać rozpuszczoną i przestudzoną czekoladę za pomocą łyżki na wysmarowaną folię. Robić tak zwane "esy-floresy" i tworzyć z tego coś na wzór gniazdka. Nie musi być idealnie. Odstawić na bok do zastygnięcia czekolady.

2

KREM: Kaszę jaglaną wsypać do suchego rondelka, chwilę ją prażyć (około 3 - 4 minuty) i potrząsać rondelkiem co jakiś czas do momentu, aż zacznie ładnie pachnieć kaszą. Zdjąć rondelek z ognia, przesypać kaszę na sitko i przelać ją wrzątkiem. Następnie dokładnie wypłukać ją pod zimną wodą. Przesypać kaszę do rondelka, wlać 2 szklanki wody i dodać szczyptę soli, przykryć, zagotować i gotować na małym ogniu około 7-10 minut. Następnie zostawić pod przykryciem na około 10 - 15 minut. Kasza wchłonie resztę wody. Po przestygnięciu kaszy, przełożyć kaszę do blendera. Jeśli mamy zbyt słaby blender, proponuję najpierw przełożyć tylko połowę kaszy, dodać połowę pozostałych składników i dokładnie całość zmiksować na gładką masę. Masa będzie dość gęsta, warto więc "popychać" łyżką masę co jakiś czas. Przełożyć masę do miski, powtórzyć z drugą połową masy. Jeśli nasz blender sobie poradzi z całością masy, można wszystko przygotować za jednym razem. Krem schować do lodówki.

3

Dwie okrągłe blaszki o średnicy 20cm wysmarować olejem, dno wyłożyć papierem do pieczenia.*

4

Piekarnik nagrzać do temperatury 160 stopni.

5

CIASTO: Do misy miksera wbić jaja, dodać cukier. Ubijać całość na bardzo puszystą i sztywną pianę, zajmuje to około 10-15 minut. Do ubitej piany dodawać stopniowo mielone migdały, za każdym razem mieszać bardzo delikatnie za pomocą łyżki silikonowej lub drewnianej. Ważne, aby to robić delikatnie, aby nie stracić napowietrzenia ciasta. Rozlać ciasto do dwóch blaszek. Wstawić do piekarnika. Piec 20 minut. Wyjąć i studzić na kratce.

6

SKŁADANIE CIASTA: Na wystudzony blat ciasta wyłożyć 1/3 kremu, przykryć drugim blatem, posmarować kolejną 1/3 kremu, kolejną 1/3 masy wysmarować boki tortu. Na wierzch tortu wyłożyć gniazdko czekoladowe , które wcześniej należy ostrożnie odkleić od folii. Jeśli się połamie, nic nie szkodzi, wystarczy poskładać je i uformować z niego gniazdko. Do gniazdka włożyć czekoladowe jajeczka.

7

Tort należy przechowywać w lodówce.

Porady

* Jeśli nie posiadacie dwóch takich samych blaszek, możecie upiec osobno blaty, używając tej samej blaszki. Najpierw przygotować jeden blat z połowy ciasta. Po upieczeniu wyjąć ciasto na kratkę, tą samą blaszkę wysmarować i wyłożyć dno, wylać pozostawioną drugą połowę ciasta.

Bezglutenowy tort wielkanocny z czekoladowym gniazdkiem

Brak Komentarzy

Napisz komentarz