Wyśmienite ciasto czekoladowe bez glutenu i bez jajek! To prawdziwe wyzwanie zrobić bezglutenowy wypiek bez użycia jajek, jednak jest to absolutnie wykonalne i wcale nie jest trudne. Wystarczy, że do ciasta dodacie świeżo parzoną kawę oraz dobrej jakości ocet jabłkowy. Dwa sekretne składniki, które powodują że powstaje nam prawdziwie wilgotne i rozpływające się w ustach ciasto. Obiecuję, że ani kawa, ani ocet nie będą wyczuwalne w smaku. Sam przepis jest bardzo prosty w wykonaniu, a efekt jest wręcz powalający. Jestem pewna, że ciasto zdobędzie wielkie uznanie nie tylko wśród wegan czy też osób nie spożywających glutenu, ale wszystkich pozostałych również. Zaufajcie mi, nikt nie uwierzy, że jest to ciasto bezglutenowe i jednocześnie wegańskie!
Piekarnik nagrzać do temperatury 160-170 stopni. Przygotować dwie okrągłe foremki o średnicy 20cm** (lub jedną, jeśli ktoś nie posiada dwóch jednakowych, tak jak ja ;)), wyłożyć dno papierem do pieczenia. Mleko sojowe wymieszać z octem jabłkowym, odstawić na bok. Przesiać mąkę, kakao, sodę oraz proszek do pieczenia. Dodać pozostałe suche składniki i dokładnie wymieszać w jednej misce. W drugiej misce wymieszać dokładnie wszystkie mokre składniki, również mleko z octem jabłkowym, za pomocą trzepaczki. Dodawać suche składniki do mokrych, partiami, za każdym razem dokładnie wymieszać, aż do połączenia się wszystkich składników. Przelać do foremek/foremki i piec około 40 minut. Wystudzić na kratce. Po przestudzeniu posmarować jedną warstwę ciasta kremem, a następnie przykryć go drugą warstwą i ponownie posmarować kremem. Udekorować kawałkami czekolady oraz owocami. Przechowywać w lodówce. MASA: Podczas kiedy ciasto się piecze, przygotować masę. Do blendera kielichowego wrzucić odsączone orzechy i migdały. Dodać pozostałe składniki na masę, zmiksować wszystko na gładki krem***. Przełożyć krem/masę do miski np. szklanej, a następnie włożyć do zamrażarki. Po 15 minutach wyjąć i przemieszać za pomocą widelca lub trzepaczki, wstawić ponownie do zamrażarki. Czynność powtórzyć jeszcze 3 razy. Po około 1h masa powinna stężeć. Przełożyć masę/krem do lodówki i poczekać, aż ciasto przestygnie. * Można użyć samych orzechów nerkowca, czyli 180g namoczonych przez 3-6h. Masa będzie wtedy bardziej delikatna w smaku i konsystencji. ** Jeśli nie posiadasz dwóch jednakowych foremek, możesz użyć jednej, a następnie przekroić upieczone ciasto na pół. Jednak z mojego doświadczenia, polecam użyć dwie foremki, gdyż ciasto jest dość delikatne i może się połamać podczas przenoszenia. *** W zależności od mocy blendera, czas blendowania może się różnić. Jeśli nasz blender ma słabą moc, miksujemy na raty, robiąc krótkie przerwy. Czekoladowe ciasto bez glutenu (bez jajek)
Wydrukuj Przepis
Składniki
Przygotowanie
Porady
4 komentarze
Zielono na co dzień
11 sierpnia, 2017 at 20:57Wygląda smakowicie 🙂
Iwona
11 sierpnia, 2017 at 22:43Dziękuję! 🙂
Iga
6 maja, 2019 at 13:24Apetyczne przepisy, na pierwszy ogień chciałabym „wrzucić” to czekoladowe przedszkolakowi do przedszkola 😉 i takie pytanie mam ..jakbym upiekła w jednej foremce to wyjdzie ciasto w miarę zwarte? Krem myślałam nałożyć w takim wypadku tylko na wierzchu.. serdeczna prośba o praktyczną radę, pozdrawiam!
Iwona
6 maja, 2019 at 13:32Dzień dobry,
Dziękuję za miłe słowa 😉 Co do Pani pytania, niestety ciasto wychodzi dość delikatne i może się rozpadać podczas krojenia czy przenoszenia. Jednak jeśli w planach ma Pani nałożyć krem na wierzch to wydaję mi się, że nie powinno to przeszkadzać. Pozdrawiam serdecznie, Iwona :).