Bez glutenu/ Kolacja/ Obiad/ Wegańskie/ Wegetariańskie

Zrazy z kaszy jaglanej z pieczarkami

Zrazy z kaszy jaglanej z pieczarkami

Zrazy z kaszy jaglanej z pieczarkami to zdrowa, wegańska i bardzo smaczna potrawa. Mimo, iż trzeba włożyć trochę pracy podczas ich przygotowania, efekt końcowy wynagradza nam wszelki trud. Przyznam, że sama byłam zaskoczona jak rewelacyjne danie z tego wyszło. Zwykła, choć o niezwykłych właściwościach, kasza jaglana, a do tego pieczarki, niby proste składniki a potrawa iście królewska. 🙂

Do zrazów polecam przygotować Wasz ulubiony sos, gdyż same, mimo że są smaczne, wydawały mi się zbyt suche. Jedną porcje zjedliśmy w wersji bez sosu, drugą przygotowałam już z sosem i uważam, że ta z sosem to było prawdziwie mistrzowskie danie. Sztos! Polecam Wam wypróbować ten przepis, bo zrazy są naprawdę pyszne i przede wszystkim bardzo zdrowe, a wszystko dzięki kaszy jaglanej.

Kasza jaglana jest bezglutenowa, zawiera dość sporo łatwo przyswajalnego dla nas białka, a także jest bogata w składniki mineralne oraz witaminy. Odkwasza i oczyszcza organizm z toksyn, obniża poziom cholesterolu, a także usuwa z organizmu nadmiar śluzu. Kasza jaglana ma również właściwości przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Jak widać warto sięgać po nią jak najczęściej!

Zrazy z kaszy jaglanej z pieczarkami

Zrazy z kaszy jaglanej z pieczarkami

Wydrukuj Przepis
Porcje: 10 dużych sztuk Czas Przygotowania: około 1h + smażenie

Składniki

  • ZRAZY:
  • 1 szklanka (200g) suchej kaszy jaglanej + 2 szklanki (500ml) wody
  • 3 cebulki dymki lub 1/2 cebuli białej
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka majeranku, suszonego
  • 1/2 łyżeczki wędzonej papryki słodkiej lub zwykłej papryki słodkiej
  • 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
  • 1/3 łyżeczki gorczycy, ziarenka (można zamiast tego dodać łyżeczkę musztardy)
  • 2 ziarenka jałowca (opcjonalnie)
  • sól do smaku
  • FARSZ:
  • 200g pieczarek
  • 3-4 cebulki dymki lub 1/2 cebuli białej
  • sól i pieprz
  • zmielone płatki owsiane lub otręby owsiane do obtaczania, około 1/2 szklanki*
  • olej do smażenia

Przygotowanie

1

ZRAZY: Kaszę jaglaną wsypać do suchego rondelka, chwilę ją prażyć (około 3 - 4 minuty) i potrząsać rondelkiem co jakiś czas do momentu, aż zacznie ładnie pachnieć kaszą. Zdjąć rondelek z ognia, przesypać kaszę na sitko i przelać ją wrzątkiem. Następnie dokładnie wypłukać ją pod zimną wodą. Przesypać kaszę do rondelka, wlać 2 szklanki wody i dodać szczyptę soli, przykryć, zagotować i gotować na małym ogniu około 7-10 minut. Następnie zostawić pod przykryciem na około 10 - 15 minut. Kasza wchłonie resztę wody. Kaszę zostawić do przestygnięcia na około 20-30 minut.

2

Ziarenka gorczycy oraz jałowca rozgnieść w moździerzu. Na rozgrzaną patelnię wlać olej, dodać pokrojoną cebulę dymkę oraz drobno pokrojony czosnek (jeśli używamy zwykłej cebuli, należy podsmażyć samą cebulę kilka minut i po tym czasie dorzucić czosnek), chwilę razem smażyć, około 1-2 minuty. Do przestudzonej kaszy dodać zawartość moździerza, podsmażoną cebulkę z czosnkiem oraz siemię lniane i resztę przypraw. Wymieszać całość bardzo dokładnie za pomocą łyżki.

3

FARSZ: Pieczarki obrać lub tylko dobrze wyczyścić, drobno pokroić. Dymkę pokroić. Na rozgrzaną patelnię wlać olej, wrzucić dymkę i chwilę smażyć. Dodać pieczarki, całość podsmażać około 5-7 minut, aż pieczarki zmiękną.

4

Dłonie nawilżyć wodą przed każdym formowaniem kotleta. Nałożyć dość solidną porcję kaszy jaglanej na zwilżoną dłoń, rozgnieść na jej całej powierzchni, na środku umieścić trochę farszu. Skleić boki, a następnie delikatnie formować kotleta i obtoczyć w płatkach owsianych. Odłożyć. Kiedy przygotujemy wszystkie zrazy, wstawić je do lodówki na około 10-15 minut.

5

Smażyć na wolnym ogniu z każdej strony. Usmażone kotlety odłożyć na papierowy ręcznik, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Po każdej usmażonej partii, przetrzeć patelnię ręcznikiem papierowym.

Porady

* Danie może być spożywane przez osoby na diecie bezglutenowej, gdyż płatki owsiane nie zawierają glutenu. Mogą być nim jednak zanieczyszczone, dlatego osobom z celiakią zalecałabym użyć certyfikowanych płatków bezglutenowych.

Zrazy z kaszy jaglanej z pieczarkami

Brak Komentarzy

Napisz komentarz